Uutiset
Arkisto
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

Risku sivusi SE:tä varmistellen olympiapaikkaa

Elina Risku sivusi omissa nimissään olevaa 500 metrin Suomen ennätystä sunnuntaina vastaisena yönä pikaluistelun maailmancupissa Salt Lake Cityssä

Riskun aika oli 38,70, jonka hän luistelii ensimmäisen kerran marraskuussa 2015 Calgaryssä.

Risku sijoittui B-ryhmässä kymmenenneksi ja jäi perjantain tapaan ensimmäisenä maailmancupion pisteiltä, nyt 17 sadasosalla.

Risku aika riittää olympiarankingissa epävirallisesti 30:nteen tilaan, kun 32 saa maapaikan tämän viikonvaihteen jälkeen.

Miesten 500 metrin B-ryhmässä Pekka Koskela oli kahdekas ajalla 34,82. Olympiapaikan ajan perusteella jo aiemmin käytännössä varistaneen Koskelan starttiaika oli 9,83 ja kierros 24,9.

Harri Levo oli ajallaan 35,90 29:s. Levon startti (9,80) oli ryhmän yhdeksänneksi nopein, mutta kierros ei kulkenut toivotusti (26,1).

Epävirallisesti Levo on kolmantena varalla olympiapaikan suhteen Calgaryn ajallaan 35,36. Viimeiseen maapaikkaan riitti Kazakstanin Stanislav Palkinin aika 35,23.

Lauantain myöhäisillassa nähtiin myös maailmanenntäys, kun Venäjän Denis Yuskov luisteli 1500 metriä 1.41,02 alittaen Shani Davisin entisen ME:n kahdeksan vuoden takaa kahdella sadasosalla.

Sunnuntaina kiosjen päätöspäivänä suomalaiskolmikko on mukana 1000 metrillä: Mika Poutala A-ryhmässä ja Risku sekä Koskela B-ryhmässä.

Suomen joukkue Salt Lake Cityn maailmancupissa 8.-10.12.2017:

Elina Risku, Seinäjoen Urheilijat  (500, 1000)
Pekka Koskela, Seinäjoen Urheilijat (500, 1000)
Harri Levo, Oulun Tarmo (500)
Mika Poutala Helsingin Työväen Luistelijat (500, 1000)
Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät (1500)

Salt Lake Cityn suomalaisaikataulu

Sunnuntai 10.12.
17:50 1000 m naiset B (Risku)
18:36 1000 m miehet B (Koskela)
22:01 1000 m miehet A (Poutala)

Maailmancup 2017-2018

10.-12.11. Heerenveen, Hollanti
17.-19.11. Stavanger, Norja
1.-3.12. Calgary, Kanada
8.-10.12. Salt Lake City, USA
19.-21.1. Erfurt, Saksa
17.-18.3. Minsk, Valko-Venäjä (finaalit)

Arvokilpailut 2017-2018

5.-7.1. EM-kilpailut Kolomna, Venäjä
3.-4.3. Sprinttereiden MM-kilpailut Changchun, Kiina
9.-11.3. Yleisluistelijoiden MM-kilpailut Amsterdam, Hollanti

Ylen lähetykset Salt Lake Citystä

SU 10.12. 21:25 Yle Areena, 1000 m M N
SU 10.12. 22:40 Yle Areena 3000 m N, 5000 m M
SU 10.12. 23:10 TV2
Selostajana toimii Christer Sarlin