Uutiset
Arkisto
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

Risku laittoi SE-listat uusiksi

Pikaluistelun SM-kisojen toisen päivän sankariksi Hleisngin Oulunkylässä nousi Elina Risku, joka otti molemmat jaossa olleet naisten mestaruudet sekä teki kaikkiaan neljä kotimaan ratojen Suomen ennätystä.

Risku luisteli 500 metrin kotimaan ratojen SE:ksi 40,48 ja 1000 metrin uudeksi ennätykseksi 1.24,67. Lisäksi hänelle kirjattiin sprintti yhteispisteiden SE 167,505 (2 x 500 m, 2 x 1000 m) sekä kahden päivän 500 metrin yhteistuloksen SE 81,80.

 

Naisten yhteispisteiden SM-hopealle luisteli Oulun Tarmon Jenni Kukkonen ja pronssille Helsingin Luistinkiitäjien Miina Peltonen.

 

Miesten sprinttereiden yhteispisteiden Suomen mestariksi luisteli Mika Poutala, joka voitti myös 500 metrin SM-kultaa. Poutala luisteli lauantaina 500 metriä 36,06 ja 1000 metriä 1.13,93.

 

Yhteispisteissä hopealle luisteli Seinäjoen Urheilijoiden Tommi Pulli ja pronssille Valkeakosken Hakan Juho Vaittinen. Samat miehet ottivat mitalit myös 500 metrin kahden päivän yhteistuloksena luistellussa SM-kisassa. 

 

Jesse Nieminen luisteli 500 metrillä C-poikien uudeksi SE-ajaksi komeasti 39,95.

 

Sunnuntaina luistellaan 1500 metrin Suomen mestaruuksista.

 

Helsinki, pikaluistelun SM-kilpailut, 2.päivä:

 

500 m, miehet:

1) Mika Poutala HTL 36,06

2) Tommi Pulli SU 37,26

3) Juho Vaittinen VaHa 37,34
4) Harri Levo OuTa 37,52

5) Aatu Hautamäki SY 38,81

6) Verneri Kinnunen KENSU 38,85

7) Robert Brandt HTL 39,20

8) Matti Yli-Ojanperä SU 39,66

 

500 m SM (pe+la startit):

1) Mika Poutala HTL 72,49

2) Tommi Pulli SU 74,95

3) Juho Vaittinen VaHa 74,96
4) Harri Levo 75,24

5) Verneri Kinnunen KENSU 77,93

6) Aatu Hautamäki SY 78,10

7) Robert Brandt HTL 79,04

8) Matti Yli-Ojanperä SU 79,64
 

1000 m, miehet:

1) Mika Poutala HTL 1.13,93

2) Tommi Pulli SU 1.14,79

3) Juho Vaittinen VaHa 1.16,11

4) Robert Brandt HTL 1.17,73

5) Verneri Kinnunen KENSU 1.17,93

6) Aatu Hautamäki 1.18,63

7) Matti Yli-Ojanperä SU 1.21,74

8) Vesa Visti HTL 1.27,90
 

500 m, naiset:

1) Elina Risku SU 40,48 SE

2) Jenni Kukkonen OuTa 42,50

3) Miina Peltonen HLK 44,61

4) Veera Sarkanen SU 45,78

5) Susanna Lehtiniemi SU 46,09

 

500 m SM (pe+la startit):

1) Elina Risku SU 81,80

2) Jenni Kukkonen OuTa 85,82

3) Miina Peltonen HLK 89,85

4) Veera Sarkanen SU 92,77

5) Susanna Lehtiniemi SU 93,29

 

1000 m, naiset:

1) Elina Risku SU 1.24,67

2) Jenni Kukkonen OuTa 1.28,68

3) Miina Peltonen HLK 1.30,53

4) Veera Sarkanen 1.33,74

5) Susanna Lehtiniemi SU 1.37,63
 

Miesten yhteispisteet (2 x 500m , 2 x 1000 m):

1) Poutala 146,630

2) Pulli 150,865

3) Vaittinen 151,410

4) Kinnunen 156,330

5) Brandt 157,095

6) A.Hautamäki 157,490

7) Yli-Ojanperä 162,735

8) Nieminen 164,550

 

Naisten yhteispisteet (2 x 500m , 2 x 1000 m):

1) Risku 167,505

2) Kukkonen 175,145 

3) Peltonen 182,060

4) Keski-Opas 186,325

5) Sarkanen 186,745

6) Lehtiniemi 190,115

Täydelliset tulokset, myös juniorit
https://luisteluliitto-fi.directo.fi/pikaluistelu/kilpailut_ja_tulokset/?x2556227=2506049