Uutiset
Arkisto
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

Koskela Salt Lake Cityn 1000 metrin 10., Poutala 12.

Pekka Koskela sijoittui lopulta kymmenenneksi pikaluistelun maailmancupin 1000 metrillä Salt Lake Cityssä lauantaina. Kuusi vuotta sitten samalla jäällä maailmanennätyksen luistelleen Koskelan aika oli kauden kotimainen kärkitulos 1.08,07.

Loppusijoitus parani vielä myöhään lauantaina yhdellä Stefan Groothuisin hylkäyksen takia.

Mika Poutala esiintyi myös vahvasti luistellen 1.08,31 ja sijoittuen 12. tilalle.

Kisan voittoon luisteli USA:n Shani Davis ajalla 1.06,88. Davis otti näin harvinaisen tuplan voitettuaan samana viikonloppuna sekä 1500 että 100 metriä. Hollannin Kjeld Nuis (1.07,02) oli avausviikonlopun tapaan toinen ja USA:n Brian Hansen (1.07,03) kolmas.

Elina Risku luisteli uransa toiseksi nopeimman 500 metriä (39,01) sijoittuen B-ryhmässä 21:ksi.

Tommi Pulli kaatui 1000 metrillä (B-ryhmä) saaden loppuajan 1.49,85 ja sijoituksen 34. Joel Vähä-Salon aika oli 1.11,13 ja sijoitus 28.

Naisten 500 metrillä nähtiin jo kolmannen kerran kahden viime viikonlopun aikana maailmanenntäys korealaiselta Sang-Hwa Leeltä. Nyt Lee luisteli 36,35 parantaen päivää aiemmin luistelemaansa ME:tä peräti reilut kaksi kymmenystä. Lee on voittanut kaikki neljä luisteltua maailmancupin 500 metriä ja tehnyt niistä kolmessa ME:n.

Naisten 500 metrin kakkonen USA:n Heather Richardson luisteli kaikkien aikojen tilaston kolmoseksi ajalla 36,90. Kolmas oli Venäjän ennätyksellä Olga Fatkulina(37,13).

Miesten 1000 metriä, A-ryhmä:

1) Shani Davis USA 1.06,88

2) Kjeld Nuis NED 1.07,02

3) Brian Hansen USA 1.07,03

4) Denny Morrison CAN 1.07,44

5) Michel Mulder NED 1.07,46

6) Mitchell Whitmore USA 1.07,52

7) Stefan Groothuis NED 1.07,80

8) Jamie Gregg CAN 1.07,93

9) Denis Kuzin RUS 1.08,00 

10) Koen Verweij NED 1.08,01

11) Pekka Koskela FIN 1.08,07 KKK

13) Mika Poutala FIN 1.08,30

MC-tilanne: 1) Davis 200, 2) Nuis 160, 3) Hansen 140, 4) Kuzin 92, 5) Morrison 84, 6) Mulder 82, 7) Verwij 78, 8) Gregg 76… Koskela 37, Poutala 36

Naisten 500 m, A-ryhmä:

1) Sang-Hwa Lee KOR 36,35 ME

2) Heather Richardson USA 36,90 

3) Olga Fatkulina RUS 37,13 

4) Beixing Wang CHN 37,18

5) Jing Yu CHN 37,31

6) Margot Boer NED 37,32

7) Judith Hesse GER 37,34

8) Hong Zhang CHN 37,35

9) Brittany Bowe USA 37,36

10) Jenny Wolf GER 37,46

Elina Risku oli B-ryhmän 21. ajalla 39,01

MC tilanne: 1) Lee 400, 2) Wang 280, 3) Richardson 250, 4) Wolf 248, 5) Fatkulina 210, 6) Boer NED 190..

Viikonlopun aikataulu (A-ryhmät):

SU 17.11.: klo 22:30: 500 m miehet, 1000 m naiset, 5000 m miehet, joukkuekilpailu naiset 

YLE:n erikoislähetykset TV:ssä:

LA 16.11. klo 22.50-23.30 (SU 14.45-15.30)

SU 17.11. klo 23.40-00.15

Lähetykset on nähtävissä selostamattomina suorana myös YLE Areenalta

SU 17.11. 22.20-22.55

ISU maailmancupin kalenteri 2013-2014:

15.-17.11. Salt Lake City, USA

29.11.-1.12. Astana, Kazakstan

6.-8.12. Berliini, Saksa

7.-9.3. Inzell, Saksa

14.-16.3. Heerenveen, Hollanti

Arvokilpailut 2013-2014:

EM-kisat 10.-12.1. Hamar, Norja 

Sprinttereiden MM-kilpailut 18.-19.1. Nagano, Japani

Olympialaiset 7.-23.2. Sotsi, Venäjä

MM-kilpailut 22.-23.3. Heerenveen, Hollanti

Lisätietoja:

Päävalmentaja Pasi Koskela +358 40 5165 752