Uutiset
Arkisto
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

Joel Vähä-Salo ja Eveliina Brandt 1500 metrin Suomen mestareiksi

Joel Vähä-Salo ja Robert Brandt kävivät tiukan parikamppailun 1500 metrin Suomen mestaruudesta pikaluistelun matkakohtaisten SM-kilpailuiden viimeisenä kilpailupäivänä Helsingin Oulunkylässä.

Vähä-Salo vei lopulta voiton reilulla sekunnilla ajalla 2.01,47. Brandtin aika oli 2.02,85. SM-pronssille luisteli Verneri Kinnunen ajalla 2.08,44.

Naisten sarjassa Eveliina Brandt otti selvän voiton ajalla 2.26,30. Himmeämmistä mitaleista käytiin tiukka taisto. Hopean vei lopulta Jenny Ervik ajalla 2.33,34 ja pronssin Anni Mattila ajalla 2.33,51. Neljänneksi luistellut Jenni Kukkonen jäi Mattilalle vain 9 sadasosaa.

Lumisade ja suojasää hidastivat luistelijoiden menoa siinä määrin, että ennätyksiä ei syntynyt.

Matkakohtaiset ja sprinttereiden SM-kilpailut 8.-10.2.2013
Oulunkylän tekojäärata

Tulokset 10.2.2013

1500 m

Miehet

1 Joel Vähä-Salo HTL 2.01,47

2 Robert Brandt HTL 2.02,85

3 Verneri Kinnunen KENSU 2.08,44

4 Jarkko Viertola SU 2.11,96

5 Juho Jääskeläinen SU 2.14,60

6 Vesa Visti HTL 2.15,49

7 Jarmo Levo OuTa 2.18,94

8 Juuso Käenmäki SU 2.19,79

9 Mika Siren VaHa 2.20,66

10 Kaj Humisto PoPy 2.21,93

11 Jyrki Hietanen VaHa 2.30,36

12 Johannes Leppänen HTL 2.36,79

Naiset

1 Eveliina Brandt HTL 2.26,30

2 Jenny Ervik HLK 2.33,34

3 Anni Mattila PoPy 2.33,51

4 Jenni Kukkonen OuTa 2.33,60

5 Anu Humisto PoPy 2.44,41

 

B-pojat  

1 Tuomas Rahnasto HLK 2.14,17

2 Valle Viertola SU 2.33,55

  

C-pojat  

1 Juho-Jaakko Yli-Ilkka SU 2.19,36

2 Samuli Suomalainen HLK 2.21,66

3 Antero Eskola HLK 2.24,39

4 Jaakko Hautamäki SU 2.24,50

5 Jesse Nieminen HLK 2.44,72

6 Joona Suomalainen HLK 2.47,80

7 Aaro Rasilainen HTL 2.57,50

8 Robert Rinta-Uppa SU 3.13,85

 

A-tytöt  

1 Susanna Lehtiniemi SU 2.34,10

2 Julia Salo TuUl 2.38,91

3 Roosa Hiltunen SU 2.54,98

 

B-tytöt  

1 Miina Peltonen HLK 2.37,02

2 Veera Sarkanen SU 2.38,37

3 Roosa Maanpää TuUl 2.45,34

4 Pipsa Hiltunen SU 2.49,04

5 Linda Orvasto TuUl 2.51,88

  

C-tytöt  

1 Katriina Keski-Opas SU 2.50,84

2 Emilia Lounatvuori SU 2.57,28

3 Anni Käsnänen HTL 3.01,94