Uutiset
Arkisto
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

Pikaluistelun sprinttereiden SM-kilpailut käynnistyivät lumisateisessa Oulunkylässä

Pikaluistelun sprinttereiden SM-kilpailut käynnistyivät lumisateessa Helsingin Oulunkylässä 500 metrin luistelulla.

Miesten 500 metrin nopein oli odotetusti Mika Poutala, joka luisteli ajan 36,62. Toiseksi nopein oli Poutalan seurakaveri Joel Vähä-Salo ajalla 37,34. Vähä-Salon parina luistellut Markus Puolakka luisteli kolmanneksi nopeimman ajan 37,51. Puolakan menoa hidasti takasuoralla sattunut horjahdus. Neljänneksi nopein oli Tommi Pulli 37,99. Puolakka osallistuu vain 500 metrin matkamestaruuskilpailuun, joten sprinttereiden yhteispistekilpailussa ensimmäisen matkan jälkeen kolmantena on Pulli.

Naisten sarjassa nopeinta vauhtia piti niin ikään odotetusti Elina Risku (42,27). Toiseksi nopein oli Jenni Kukkonen (43,74) ja kolmanneksi luisteli tuore yleisluistelun Suomen mestari Eveliina Brandt (44,47).

Kelistä johtuen jäätiin kauaksi Suomen ennätyksistä, mutta nähtiin monta kovaa parikamppailua.

Kilpailut jatkuvat tänään 1000 metrin luistelulla, jossa ratkaistaan myös 1000 metrin matkamestaruus.

 

Matkakohtaiset ja sprinttereiden SM-kilpailut 8.-10.2.2013
Oulunkylän tekojäärata, Käskynhaltijantie 11, Helsinki

Tulokset

500 metriä

Miehet

1 Mika Poutala HTL 36,62

2 Joel Vähäsalo HTL 37,34

3 Markus Puolakka HLK 37,51

4 Tommi Pulli SU 37,99

5 Robert Brandt HTL 39,40

6 Joonas Vesterlund OuTa 39,75

7 Jarkko Viertola SU 39,91

8 Jarmo Levo OuTa 40,66

9 Juho Jääskeläinen SU 40,98

10 Kaj Humisto PoPy 41,30

11 Vesa Visti HTL 41,69

12 Ville Ahonen HLK 41,79

13 Pertti Kiiskinen OuTa 42,15

14 Mika Siren VaHa 42,50

15 Juuso Käenmäki SU 43,34

16 Jyrki Hietanen VaHa 44,10

17 Johannes Leppänen HTL 47,47

 

Naiset

1 Elina Risku SU 42,27

2 Jenni Kukkonen OuTa 43,74

3 Eveliina Brandt HTL 44,47

4 Anni Mattila PoPy 45,73

5 Jenny Ervik HLK 46,52

6 Anu Humisto PoPy 49,37

7 Marja Sisso-Koriseva VaHa 49,84

 

A-pojat

1 Juho Vaittinen VaHa 38,64

2 Miro Puolakka HLK 39,89

   

A-tytöt

1 Julia Salo TuUl 45,93

2 Susanna Lehtiniemi SU 46,15

3 Roosa Hiltunen SU 53,83

  

B-pojat  

1 Tuomas Rahnasto HLK 40,98

2 Lauri Rossi OuTa 42,44

3 Lasse Ahonen HLK 43,16

4 Valle Viertola SU 43,74

   

B-tytöt 

1 Miina Peltonen HLK 45,14

2 Linda Orvasto TuUl 47,96

3 Veera Sarkanen SU 49,16

4 Roosa Maanpää TuUl 50,02

5 Pipsa Hiltunen SU 50,92

   

C-pojat

1 Juho-Jaakko Yli-Ilkka SU 41,21

2 Antero Eskola HLK 42,83

3 Samuli Suomalainen HLK 43,79

4 Jaakko Hautamäki SU 44,56

5 Jesse Nieminen HLK 50,63

6 Joona Suomalainen HLK 50,90

7 Noah Nguyen HLK 53,27

8 Aaro Rasilainen HTL 54,47

9 Tuukka Suomalainen HLK 55,09

10 Robert Rinta-Uppa SU 57,04

   

C-tytöt

1 Katriina Keski-Opas SU 49,19

2 Emilia Lounatvuori SU 51,93

3 Sofia Yli-Ilkka SU 58,63