Uutiset
Arkisto
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

Tommi Pulli ja Elina Risku erinomaisessa vauhdissa Moskovan MM-kilpailuissa

Suomen nuoret pikaluistelijat paransivat kilpailujen toisena suorituspäivänä hyvää tulostasoaan erinomaiseksi.

Tommi Pulli luisteli toisena päivänä peräkkäin 500 metrillä uuteen ennätykseensä ajassa 36,67. 1500 metrillä Pulli kellotti uuden junioreiden Suomen ennätyksen; 1.49,93. Tommi pääsi hyvien luisteluidensa ansiosta luistelemaan myös 5000 metrille, josta tuloksena aika 6.53,50 ja miesten yhteispisteiden uusi SE 154.594!

– Tommin luisteluissa onnistui tänään kaikki, parannettavaa ei juuri löydy, toteaa joukkueen valmentaja Pirjo Lehtinen.

Elina Risku korjaili 1000 metrillä junioreiden Suomen ennätyksen uuteen aikaan 1.22,88.

– Elina luisteli hyvän ja rohkean vedon, kertoo Lehtinen.

Laura Koriseva täydensi päivän suorituksia luistelemalla 1000 metrillä oman ennätyksensä 1.25,57.

– Laura luisteli hyvin, oma ennätys arvokisoissa on aina kova juttu, Lehtinen sanoo.

Tommi Pulli on neljän matkan jälkeen kokonaiskilpailussa hienosti sijalla 14.
Laura Koriseva on sijalla 36, mutta ei päässyt luistelemaan pidemmälle matkalle. Elina Risku ei osallistu kokonaiskilpailuun.

Sunnuntaina Pullin ohjelmassa on 1000 metrin luistelu.

– Päivä oli unohtumaton, kaikki tuntui onnistuvan, Pirjo Lehtinen lopettaa.

Tulokset 13.3.2010

Tytöt 1000 m
1 VAN BEEK Lotte (NED) 1:17.00
2 BOKKO Hege (NOR) 1:17.40
3 ERBANOVA Karolina (CZE) 1:18.01

36 RISKU Elina (FIN) 1:22.88
49 KORISEVA Laura (FIN) 1:25.57

Tytöt 3000 m
1 VAN BEEK Lotte (NED) 4:12.25
2 NAUTA Yvonne 91 (NED) 4:14.29
3 SOKHRYAKOVA Yelena 90 (RUS) 4:15.50
(Suomalaisia ei mukana.)

Tytöt yhteispisteet (neljän matkan jälkeen)
1 VAN BEEK Lotte (NED) 159.487
2 BOKKO Hege (NOR) 161.014
3 ERBANOVA Karolina (CZE) 162.554

36 KORISEVA Laura (FIN) 129.891

Pojat 500 m
1 NOGAL Artur (POL) 35.73
2 MACLENNAN Richard (CAN) 35.84
3 BONDARCHUK Aleksey (KAZ) 36.15

10 PULLI Tommi (FIN) 36.67

Pojat 1500 m
1 HANSEN Brian (USA) 1:46.83
2 VERWEIJ Koen (NED) 1:47.96
3 GELINAS-BEAULIEU Antoine (CAN) 1:48.44

6 PULLI Tommi (FIN)1:49.93

Pojat 5000 m
1 VERWEIJ Koen (NED) 6:25.15
2 HANSEN Brian (USA) 6:33.89
3 GELINAS-BEAULIEU Antoine (CAN) 6:34.66

17 PULLI Tommi (FIN) 6:53.50

Pojat yhteispisteet (neljän matkan jälkeen)
1 VERWEIJ Koen (NED) 148.517
2 HANSEN Brian (USA) 149.432
3 GELINAS-BEAULIEU Antoine (CAN) 1:48.44

14 PULLI Tommi (FIN) 154.594

Sunnuntai 14.3. klo 10 alkaen:

1000 m pojat

Lisätiedot
Pirjo Lehtinen, 040 833 6392